wiśnie

Wiśnie i czereśnie do Twojego ogrodu

Wiśnie i czereśnie to drzewa owocowe cieszące niemalejącym zainteresowaniem i popularnością wśród amatorów ogrodnictwa. Nie tylko są one wspaniałą dekoracją i cieszą oczy pięknymi białymi lub różowym czytaj więcej »

AZALII

Jak uprawiać azalie?

Azalie ogrodowe są bardzo często wykorzystywane dla ozdoby przydomowych działek. Ceni się je ze względu na kolorowe kwiaty. Poniżej dowiesz się, jak uprawiać azalie, by uzyskać najlepszy efekt. Wym czytaj więcej »

 

Wiśnie i czereśnie do Twojego ogrodu

wiśnie

Wiśnie i czereśnie to drzewa owocowe cieszące niemalejącym zainteresowaniem i popularnością wśród amatorów ogrodnictwa. Nie tylko są one wspaniałą dekoracją i cieszą oczy pięknymi białymi lub różowymi kwiatami, ale też wydają pyszne i pełne witamin owoce. Czereśnie i wiśnie, choć wyglądają podobnie, różnią się pod wieloma aspektami. Czereśnie wydają owoce jako pierwsze, bo już wczesną wiosną możemy korzystać z ich dobrodziejstwa, natomiast owoce wiśni pojawiają się na drzewach dopiero na początku lata. Nadają się doskonale to wszelkiego rodzaju przetworów - dżemów, nalewek, soków, wypieków czy innych dań. Pełne kwasów owocowych, witamin z grupy B, witaminy A i C charakteryzują się działaniem prozdrowotnym i mają świetny wpływ na nasze nerki, stawy, serce i skórę. Jedne i drugie warto mieć w swoim ogrodzie.

Wiśnie czy czereśnie? Czym się różnią?

Główną i na pierwszy rzut oka widoczną różnicą pomiędzy wiśniami i czereśniami jest ich wielkość i smak, który często zależny jest także od podłoża, na którym rośnie drzewo. Czereśnie są zazwyczaj większe i słodsze od wiśni więc doskonale sprawdzą się jako świeża przekąska lub jako dodatek do sałatek. Wiśnie natomiast będą doskonałym uzupełnieniem pierogów czy dżemów, ale ze względu na swoją kwaskowość świetnie zrównoważą słodycz bułeczek, deserów, likierów innych przetworów.

Drzewa wiśniowe i czereśniowe - charakterystyka

Wybierając do swojego ogrodu drzewa wiśniowe warto znać ich charakterystykę i potrzeby. Osiągają one wysokość około 7 -10 metrów a ich system korzeniowy jest dosyć obszerny. Najlepiej rosną w dużym nasłonecznieniu i podlewane regularnie. Sadząc wiśnie warto pamiętać, aby gleba pod nie była kwaśna i dobrze nawożona, a najlepszym czasem na sadzenie będzie wczesna wiosna lub jesień. Drzewa wiśniowe są łatwe w uprawie i nie wymagają one specjalistycznej pielęgnacji. Cena wiśni zależy od odmiany, na którą się zdecydujemy.

Najczęstszymi chorobami i szkodnikami atakującymi wiśnie są między innymi: brązowa zgnilizna, która atakuje głównie korony drzew - liście kwiaty i owoce, ale należy także uważać na mszyce, gąsienice czy ptaki żerujące na naszych drzewach, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i zniszczyć nasze uprawy. Aby się przed nimi uchronić warto regularnie spryskiwać drzewa pestycydami szczególnie w okresie kwitnienia.

Drzewa czereśniowe są nieco bardziej wrażliwe na warunki i wymagające. Ich odmianę warto przemyśleć i dobrać na podstawie warunków klimatycznych, w których mamy zamiar ją uprawiać.

dobra wiśnie

Tu również sprawdzi się słoneczne stanowisko, ale należy pamiętać, że gleba musi żyzna i przewiewna. Aby czereśnie wydały obfite plony warto posadzić dwa drzewka o różnych odmianach obok siebie, aby mogły się wzajemnie zapylać. W przypadku wiśni nie ma takiej konieczności.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian wiśni i czereśni. Zaliczamy do nich między innymi Łutówkę, Burlat czy Nefris - każdą z tych odmian znajdą państwo w naszym sklepie internetowym. Odmiany wiśni i czereśni różnią się między sobą nie tylko ceną, ale też warunkami uprawy, wielkością dorosłego drzewa czy ilością i smakiem owoców. Wybierając odpowiednią odmianę do naszego ogrodu warto wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak podłoże, czy stanowisko, które możemy zapewnić drzewku i na tej podstawie wybrać odpowiedni dla siebie egzemplarz. W razie jakichkolwiek wątpliwość zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem.

Artykuły powiązane