czereśnie

Dlaczego warto mieć czereśnię lub wiśnię w ogrodzie?

Własny ogród to miejsce, gdzie możemy stworzyć raj dla zmysłów. A co by było, gdyby dodać do tego aromatyczne i soczyste owoce prosto z gałęzi? Wiśnie i nie tylko pięknie kwitną wiosną, przyciągając czytaj więcej »

poziomki

Wprowadzenie do świata sadzonek poziomek i truskawek

Sadzonki poziomek - wszechstronne, proste w uprawie rośliny o orzeźwiającym smaku owoców. Pomimo swojej mało wymagającej natury, posiadają wyrazisty charakter i potrafią przyciągnąć uwagę na każdym czytaj więcej »

wiśnie

Wiśnie i czereśnie do Twojego ogrodu

Wiśnie i czereśnie to drzewa owocowe cieszące niemalejącym zainteresowaniem i popularnością wśród amatorów ogrodnictwa. Nie tylko są one wspaniałą dekoracją i cieszą oczy pięknymi białymi lub różowym czytaj więcej »

AZALII

Jak uprawiać azalie?

Azalie ogrodowe są bardzo często wykorzystywane dla ozdoby przydomowych działek. Ceni się je ze względu na kolorowe kwiaty. Poniżej dowiesz się, jak uprawiać azalie, by uzyskać najlepszy efekt. Wym czytaj więcej »

 

Jak uprawiać azalie?

Azalie ogrodowe są bardzo często wykorzystywane dla ozdoby przydomowych działek. Ceni się je ze względu na kolorowe kwiaty. Poniżej dowiesz się, jak uprawiać azalie, by uzyskać najlepszy efekt.

Wymagania glebowe

Azalie należy sadzić na glebie próchnicznej oraz przepuszczalnej. Powinna ona mieć kwaśny odczyn, czyli posiadać pH pomiędzy 4 a 5,5. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest mniej żyzna, należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym kwiaty mają być usytuowane. Po pierwsze, powinno zostać ono wcześniej odchwaszczone, a także przekopane. Należy także rozłożyć obornik lub kompost oraz zakwasić podłoże poprzez zastosowanie nieodkwaszonego torfu lub kory sosnowej albo też zastosować gotowe podłoże przeznaczone do różaneczników.

Warto także dodać, że miejsce, w którym zamierzamy uprawiać kwiaty, powinno być dosyć rozległe. Zaleca się, aby nie sadzić tylko jednej rośliny, ale od razu skomponować ich większą, luźno obsadzoną grupę. Wówczas azalie podkreślą nawzajem swoją urodę. Z powodzeniem kwiaty można umiejscowić pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, takimi jak sosny, bowiem azalie mają płytki system korzeniowy, zatem rośliny te nie będą przeszkadzać sobie wzajemnie w rozwoju.

Sadzenie

Kiedy gleba jest już odpowiednio przygotowana, pod każdy krzew powinno się wykopać dołek. Jego wysokość zależy od odmiany AZALII, jaką zamierzamy uprawiać i kształtuje się następująco:

azalia wielkokwiatowe - średnica pomiędzy 70 a 80 cm, głębokość pomiędzy 30 a 40 cm;

azalia japońska na pniu - średnica pomiędzy 40 a 50 cm, głębokość pomiędzy 25 a 30 cm.

Jak widać, azalie na pniu potrzebują nieco mniej miejsca do prawidłowego rozwoju, dlatego też można sadzić je gęściej niż azalie wielokwiatowe. Występują także azalie miniaturowe, które z powodzeniem można posadzić w doniczce, by były ozdobą balkonu.

Jeżeli posiadamy już wykopany dołek, to należy wsypać do niego torf o odpowiednim zakwaszeniu wraz z ziemią z ogrodu. Zanim jednak posadzimy kwiaty, sadzonki powinny być dobrze podlane. Później wystarczy już tylko wyjąć sadzonkę i umieścić ją w przygotowanym wcześniej dołku.

Nawożenie

Z racji tego, że azalie mają płytki system korzeniowy, to nie mogą korzystać z tych składników odżywczych, które znajdują się w warstwach ziemi położonych niżej i wymagają regularnego nawożenia. Nie można stosować w tym celu jednak każdego preparatu, np. zawierających węglan wapnia lub tlenek wapnia, ponieważ odkwasiłyby one glebę. Lepiej wybrać zatem mieszanki, które przeznaczono do roślin z rodziny wrzosowatych.

Nawozy powinny być zastosowane wiosną oraz na początku lata. Preparat należy rozsypać koliście wokół krzewu, a następnie wpłukać w podłoże poprzez podlanie go niewielkim strumieniem wody. Z kolei azalia miniaturowa powinna być nawożona pomiędzy kwietniem a sierpniem, poprzez zastosowanie odżywki przeznaczonej do azalii raz na 3 tygodnie.

Pielęgnacja

Należy pamiętać, aby regularnie podlewać azalie, a jeżeli występują upały - aby także zrosić wodą korony krzewów. Ziemię wokół roślin można wyściółkować poprzez położenie kory sosnowej lub torfu, co spowolni proces odparowywania wody z gleby. Kwiaty nie wymagają podcinania, jednak warto usuwać gałęzie, które wykazują objawy chorobowe lub są przemarznięte. Przed zimą należy pamiętać, aby nawodnić azalie oraz rozłożyć warstwę ściółki po pierwszych przymrozkach. W ten sposób zabezpieczymy przed mrozem korzenie krzewów.

Jeżeli jesteś zainteresowany uprawą azalii w swoim ogrodzie, sadzonki możesz nabyć na stronie internetowej: https://www.podkarpackiesady.pl/31-azalie. Znajdziesz tam sadzonki najlepszej jakości, a także różne odmiany krzewów, dzięki czemu będziesz mógł dobrać do swojego ogrodu wszystkie rośliny, o jakich marzysz.

Artykuły powiązane